Historia rasy Shih Tzu

white long coated small dog on red textile

Shih Tzu, zwane także Syjamem lub Psiskiem Cesarza, to rasa psów pochodząca z Chin. Jest to mały pies o długim włosie i gęstej sierści. Rasa ta jest popularna na całym świecie ze względu na jej niewielkie rozmiary i urocze usposobienie.

Historia Shih Tzu sięga starożytnych Chin, gdzie byli one czczone przez cesarzy chińskich jako symbol pokoju i dobrobytu. Wraz z upadkiem dynastii Ming w XVII wieku, psy te stały się bardzo rzadkie i ich populacja drastycznie spadła. Na szczęście po latach pracy hodowców dobrano odpowiednie cechy genetyczne ich cech, co pozwoliło na odtworzenie rasy.

Shih Tzu obecnie jest uważany za towarzyskiego i przyjaznego psa. Są one znane z ich silnych więzi emocjonalnych ze swoimi właścicielami i są doskonałymi psami do towarzystwa. Rasa ta ma również reputację łagodności, czyli możliwości adaptacji do wszelkiego rodzaju warunków domowych, jak również dostosowania się do innych psów czy nawet kotów.

Współcześni hodowcy Shih Tzu starają się utrzymać standardy tej rasy poprzez selektywne wyszukiwanie cech. Te piękne psy są najbardziej znane ze swoich bujnych fryzur, które czasami mają skomplikowany styl. Shih Tzu ma również długi i puszysty ogon, który jest ozdobiony lekkimi lokami i kręconymi końcówkami. Historia tej rasy sięga aż do XVII wieku, a jej nazwa pochodzi od tybetańskich słów „Shi”, co oznacza „lew” oraz „Tzu” – „pies”. Według legendy cesarz Huang Ti udomowił pierwsze poczciwe Shih Tzu w Chinach dla swojej żony, aby była ona podczas swoich podróży bezpieczna i otoczona opieką. Te urocze i przyjazne stworzenia błyskawicznie podbiły serca wielu ludzi, a szczególnie wśród chińskich arystokratów i mieszkańców dworu cesarskiego.

Ponieważ rasa Shih Tzu jest znana z tego, że jest lojalna wobec swojego właściciela oraz silnie oddana członkom rodziny, byli oni nierozerwalnymi towarzyszami cesarskiej rodziny. Wkrótce po tym, jak rasa ta została rozlana po całym świecie, stali się one ulubionymi pieskami dla książąt europejskich oraz prominentnych osób na całym świecie. Historia Shih Tzu sięga starożytnych Chin, gdzie byli uważani za pomnikowych psów o wyjątkowej mocy i pozycji społecznej. Był to również jeden z pierwszych rodzajów psów, który został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Organizację Psich Ras (FCI). Według legendy ta łagodna i inteligentna rasa powstała poprzez skrzyżowanie małych psów Lhasa Apso oraz Pekinés.

Leave a Comment