Szkolenie
Shih Tzu
Prawidłowe wychowanie oraz wyszkolenie Shih tzu to połowa sukcesu do pozytywnej relacji pomiędzy właścicielem a psem.
Powyżej wymienione czynności z pewnością zaowocują przyjaźnią na wiele, wiele lat. Tresurę najlepiej zacząć, gdy czworonóg pojawi się w naszych progach.
Oto kilka najważniejszych punktów przy wychowywaniu nowego członka rodziny:
- Wyznacz twarde zasady – Czyli co pupilowi wolno, a czego absolutnie robić nie powinien. To Ty jesteś właścicielem i Ty decydujesz. Nie toleruj zachowań, które uważasz za naganne (np. obgryzanie mebli, wchodzenie na kanapę).
- Nie krzywdź fizycznie – Bicie nie spowoduje, że pies będzie czuł do Ciebie respekt. Wzbudzisz w nim jedynie strach, a chyba nie o to chodzi?
- Nie ulegaj – Shih tzu wygląda bardzo sympatycznie, potrafi zauroczyć swoim niebywale hipnotyzującym zachowaniem. Kiedy zauważy reakcję, jakiej oczekuje – będzie ten element zachowania wykorzystywać aby coś uzyskać.
- Nie dokarmiaj pożywieniem ze stołu – Każdy pies powinien otrzymywać jedzenie dla niego pożywienie. Jedzenie ludzkie jest dla ludzi. Niektóre składniki (np. cukier lub sól) zwyczajnie mogą zwierzakowi zaszkodzić.
- Wyznacz konkretne miejsce do odpoczynku – W domu każdy powinien mieć swoje miejsce na relaks – czworonóg również. Najwygodniej zrobić psiakowi legowisko z poduszek w ustronnym miejscu, tak by miał szansę zregenerować siły po ciężkim dniu bądź spacerze.
- Nie pozwalaj na agresję – Shih tzu z natury bywają spokojne, jednak akceptacja zachowań agresywnych jest zabroniona. Pies nie powinien gryźć zaproszonych gości i nieustannie szczekać bez powodu.
- Toaleta tylko na spacerze – Wystarczy trochę cierpliwości w edukowaniu zwierzęcia, a w końcu „załapie”, że wszelkie czynności fizjologiczne należy wykonywać na zewnątrz.
- Nauka nowych sztuczek – Takie komendy jak „siad”, „stój”, „zostań” pozwoli na okiełznanie zachowań Shih tzu, jednocześnie zacieśniając Waszą więź.
- Dotyk – Łap pieska za uszy, łapki, zaglądaj do pysk (oczywiście – delikatnie). Dzięki temu wyćwiczysz jego zaufanie.
- Dużo ruchu – Ów rasa należy do inteligentnych, lecz często leniwych. Zachęcaj pupila do aktywności na spacerze, ucz go uspołeczniania wśród innych zwierząt, pozwalaj poznawać nowe miejsca, obszary, doświadczać potrzebnych bodźców, dzięki którym oswoi się i będzie rozwijał w potrzebnym tempie. Przy uzyskiwaniu pożądanych efektów bezsprzecznie pomogą pochwały i smakołyki. Zachęcą one psiaka do aktywności, sprawią niezmierną radość – dając satysfakcję obu stronom.
Badania
U dorosłych osobników powinno się regularnie kontrolować podstawowe parametry krwi, nerek, wątroby, tarczycy. Konieczne są kontrole jamy ustnej (w odstępie pół roku). Ze względu na skłonność do chorób natury ortopedycznej, wszelkie kulawizny wymagają kontroli ortopedy. Przy podejrzeniu alergii rozważmy wykonanie testów alergicznych. Hodowle praktykują badania oczu oraz testy genetyczne.
Gdy cokolwiek w zachowaniu psa wzbudzi w nas podejrzenia, gdyż okaże się inne niż zazwyczaj – trzeba skonsultować z osobą doświadczoną.