Hodowla Shih tzu

brown and black yorkshire terrier puppy on brown wooden floor

Shih tzu to ostatnio jedna z najbardziej popularnych ras psów do towarzystwa. W przeciwieństwie do wielu innych ras, takich jak chociażby dalmatyńczyki, cocker spaniele czy setery irlandzkie, Shih tzu nie są rasą użytkową, która na skutek mody stała się popularna w roli psów do towarzystwa, lecz typową rasą „kanapową“. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie służy jako gatunek psów do towarzystwa od paru tysięcy lat. Mamy tutaj więc do czynienia z rasą o niezwykle starym rodowodzie, nieporównanie starszym, niż niemal wszystkich ras europejskich.

Psy shih tzu cieszą się więc coraz większą popularnością wśród polskich miłośników czworonogów. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż są to małe, drobne pieski, to ich hodowla wiązać się z różnego rodzaju komplikacjami. Pod względem charakterologicznym nie jest to rasa trudna do prowadzenia: Shih tzu to typowy pies do towarzystwa, obdarzony radosnym, wesołym temperamentem, skłonny do zabawy, sympatyczny i towarzyski. Ponadto Shiz tzu nie wykazują jakichkolwiek tendecji do agresji, czy w stosunku do ludzi, czy też innych zwierząt. Dlatego też bez żadnych problemów można hodować te psy wspólnie z innymi zwierzętami domowymi.

Problemem tej rasy jest jednak dość duża liczba różnych chorób i komplikacji zdrowotnych, do jakich są predysponowani jej przedstawiciele. Najważniejsze z nich, które należałoby tutaj pokrótce wymienić, to problemy z nerkami, samoistne, postępujące uszkodzenie tarczycy oraz charakterystyczne dla wszystkich psów z krótkim pyskiem problemy z oddychaniem. Niektóre spośród tych schorzeń nie są możliwe do zaobserwowania gołym okiem w początkowych fazach rozwoju, dlatego też nasz pies powinien znajdować się pod stałym, czujnym nadzorem kompetetnego i doświadczonego weterynarza. Trzeba również pamiętać, że psy tej rasy są obdarzone dość wrażliwym układem pokarmowym(co zresztą jest typowe dla wielu małych ras), dlatego należy umiejętnie sporządzić jadłospis naszego czworonogiego przyjaciela.