Kupujemy
Shih Tzu
Kupno psa to rzecz, na której przede wszystkim należy skupić swoją uwagę. Każda nieprawidłowość powinna być dla przyszłego właściciela ostrzeżeniem. Dlaczego to jest tak bardzo istotne? Otóż, wszelkie zaniedbania które nastąpiły jeszcze przed pójściem zwierzęcia do nowego domu mogą skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi i koniecznością konsultacji z behawiorystą.
Poniżej kilka najważniejszych punktów:
- Wiek czworonoga – Pies nie powinien mieć mniej niż 8 tygodni. Zbyt wczesne oddzielenie go od matki jest niebezpieczne ze względu na ryzyko wystąpienia silnej lękliwości, problemów z socjalizacją w nowym otoczeniu (wśród ludzi i psów).
- Żywienie – Shih tzu posiadają niechlubną skłonność do szybkiego przybierania na wadze, czyli tycia. Przed kupnem należy porozmawiać z hodowcą o tym, jaki rodzaj karmy zwierzak przyjmuje i ile razy dziennie. Wiadomym jest, że w momencie nabycia na pewno już maluch nie pobiera pokarmu od matki. Niezdrowy wygląd ukazujący złe odżywianie można dostrzec już w pierwszym momencie.
- Rodzice szczenięcia – Wstępnie zazwyczaj bywa to samica, czyli mama. Przyjrzyjmy się jej ogólnej kondycji, czy nie widać oznak wychudzenia/nadwagi, stosunkowi do człowieka – czy jest wrogi, czy przyjazny. Warto zapytać kiedy suka wydała ostatni miot. Związek Kynologiczny w Polsce zezwala na pokrycie jedynie raz w roku do ukończenia przez nią ósmego roku życia.
- Stan zdrowia szczeniaka – Przysłowiowa „czerwona lampka” powinna się w nas zapalić, kiedy dostrzeżemy anomalie takie jak zmiany skórne, kaszel, objawy nieżytu żołądka (wymioty, biegunka), świeże ślady pasożytów.
- Odrobaczanie – Pies powinien być odrobaczony, jest to warunek konieczny przy kupnie. Niestety, część hodowców o tym fakcie zapomina, dlatego też należy dopytać właściciela i sprawdzić w książeczce zdrowia.
- Dokumentacja – Sprawdźmy, czy wybrana hodowla należy do Związku Kynologicznego w Polsce. Ów informację znajdziemy w specjalnym wykazie. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to psu należy się rodowód. Wtedy mamy pewność, że zwierzę przez nas kupowane należy do danej rasy (tj. posiada pełnię cech osobowościowych/psychicznych i fizycznych). Jeśli hodowla nie należy do Związku Kynologicznego w Polsce powinniśmy dociekać powodów, dlaczego tak jest. Czym innym jest brak chęci dokonania rejestracji, a zupełnie czym innym kwestia niespełnienia pewnych norm (obecność absolutnie niepożądanych cech osobowościowych/psychicznych i fizycznych).
- Umowa – To wymagany punkt przy transakcji. Powinna ona regulować zakres odpowiedzialności oraz obowiązków obu stron. Pożądany zapis w umowie dotyczy zwrotu kosztów leczenia psa, jeśli zostanie wydany chory.