Hodowle
Shih Tzu
Na samym początku roku 2012 w Polsce została znowelizowana ustawa dotycząca praw ochrony zwierząt. Od tego momentu niezarejestrowane hodowle Shih tzu są uznawane za działające nielegalnie, gdyż wprowadzono w niej zapis o zakazie sprzedaży psów bez rodowodu. Jedyną bezpieczną dla przyszłego nabywcy opcją będzie zakup psa z metryką potwierdzającą czystość rasy.
Hodowla przynależna do organizacji nazwanej Związek Kynologiczny w Polsce zobowiązana jest do poddania się pewnym restrykcjom. Należy do nich między innymi umożliwienie rozrodu jedynie tym zwierzętom, które osiągnęły odpowiednie uprawnienia podczas wystaw. Dzięki temu pies zachowuje adekwatne proporcje oraz charakter.
Ważnym elementem przy kupnie zwierzęcia, na który trzeba zwrócić uwagę jest dokumentacja medyczna matki. Chodzi tu o zwrócenie uwagi pod kątem zdrowia jej potomstwa.
Do kolejnych punktów zaliczymy opinie o konkretnej hodowli. Warto sprawdzić grupy tematyczne, fora internetowe, recenzje na fanpage’u, spostrzeżenia od znajomych mających do czynienia z daną placówką. Jest to ważne aby zweryfikować temat „od środka”.
Strona internetowa miejsc o różnej tematyce jest na ten moment normą, dlatego należy ją wnikliwie przejrzeć. Jeśli w proponowanych ofertach spotkamy się ze sformułowaniem „miniaturka rasy…” – od razu można sobie dać spokój. Shih tzu jako osobniki w pełni ukształtowane i dorosłe zawsze osiągają ten sam zakres wymiarów/budowy. Miniaturki nie istnieją.
Przy wyborze zwierzęcia najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie odwiedzenie wybranej hodowli. Wtedy możemy zobaczyć warunki zamieszkania psów, poznać rodziców szczeniaków, omówić z właścicielem usposobienie Shih tzu z różnych miotów. Dobrego hodowcę charakteryzuje udzielenie wszelkich informacji dotyczących zakresu pielęgnowania, wskazania dobrych kosmetyków, spisanie umowy. W tej z kolei powinna znajdować się informacja, czy pies/suczka nadaje się na wystawy (jeśli kupujemy zwierzę z rodowodem ZKWP).
Niestety, funkcjonują też „pseudohodowle”, których unikamy – a nawet zgłaszamy odpowiednim instytucjom w celu skutecznego i całkowitego ich zamknięcia. Pieski z tego typu miejsc najczęściej przechowywane są w złych warunkach oraz pochodzą od schorowanych rodziców, co w późniejszym wieku może wpłynąć na rozwój psychofizyczny, a także mnóstwo niebezpiecznych, uciążliwych chorób. W tym pierwszym przypadku konieczna okazać się może pomoc behawiorysty.
Zazwyczaj dobra hodowla Shih tzu za szczenię na kolanka życzy sobie 4500-6500 zł. Psy wystawowe to od 6500 zł w górę.