Mieszaniec Yorka
z Shih Tzu

York i Shih tzu – którą rasę wybrać?

Yorkshire terrier to pies pochodzący z Wielkiej Brytanii. Charakteryzuje go długa i prosta sierść z przedziałkiem na środku tułowia, biegnącym od samego noska aż do koniuszka ogona. Posiada bardzo ciekawe, kolorowe umaszczenie – ciemne, stalowo-złote bądź srebrno-złote. Oprócz tego ma czarny nos, zwykle krótką kufę, oczy o inteligentnym wyrazie, duże uszy pokryte włosiem.

Z początku owa rasa miała za zadanie aby łapać szczury w kopalniach. Ta myśliwska natura została im do dzisiaj. Yorkshire terrier uwielbia ruch i długie zabawy. Świetnie się sprawdzi w domu rodzinnym, gdzie są dzieci. Pies powinien wchodzić w proces socjalizacji ze spokojnymi psami. Nieufny wobec nieznajomych.

Jeśli chodzi o choroby to Yorkshire terrier w średnim oraz starszym wieku często cierpi na choroby serca oraz zapadalność tchawicy. Podatny jest również na alergie, odkładanie się kamienia nazębnego, kamicę pęcherza moczowego.

Cechy wspólne obu ras

Pieski mają zbliżoną wielkość i wagę Obie rasy według powszechnie stosowanej klasyfikacji American Kennel Club są przypisane do kategorii „Toy”. Kategoria „Toy” oznacza, że bardzo pogodne, pozytywne, wesołe, pragnące towarzystwa czworonogi. Łączy je ogromne przywiązanie do człowieka. Szybko przyzwyczają się do mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Z racji częstej potrzeby ruchu muszą wychodzić na spacery w niewielkich odległościach czasowych (6-7 godzin). Łakną kontaktu z człowiekiem.

Pies nierasowy – mieszaniec

Psem nierasowym (inaczej zwanym „mieszańcem”) nazywamy zwierzaka, który powstał w wyniku zmieszania się dwóch ras. Bywa ono celowe lub przypadkowe w celu osiągnięcia osobnika łączącego cechy obojga rodziców. Skrupulatne mieszanie może doprowadzić do powstania nowej rasy. Hodowla mieszańców to alternatywna opcja dla hodowli odizolowanych psów rasowych. Psy nierasowe są zazwyczaj utożsamiane z rasą, którą najbardziej przypominają.

Mieszaniec Yorka z Shih tzu

Jako, że Shih tzu i Yorkshire terrier są pod wieloma względami do siebie podobne jako zwierzęta o podobnej budowie, masie, rodzaju sierści oraz właściwościach charakteru często możemy spotkać ich mieszanki. Yorki mieszańce, a także Shih tzu mieszaniec wykazują bowiem bliźniacze usposobienie polegające na tworzeniu silnej więzi z właścicielem, potrzebie ciągłego kontaktu, intensywności i ruchliwości pod kątem spacerów, umiejętności błyskawicznego dostosowywania się do nowej sytuacji mieszkaniowej, optymistycznego podejścia względem otaczającego je świata.