Historia rasy shih tzu

– –

Geneza powstania rasy shih tzu nie jest jednoznaczna. Pojawiają się różne legendy na temat jej początków. Według niektórych znawców, psy shiz tzu wywodzą się z Tybetu, inni są natomiast przekonani, że ich ojczyzną są Chiny. Istnieją dokumenty historyczne wspominające o małych psach, które miały przypominać lwy. Tybetańscy duchowni wręczali je zasłużonym władcom Chin, okazując w ten sposób szacunek i uznanie. Nie ma jednak pewności, czy chodziło o shih tzu w postaci, jaką znamy dzisiaj, dlatego też część osób przyjmuje, że rasa wykrystalizowała się dopiero w Chinach.

Pewnym jest, że shih tzu występuje już od kilku wieków, a prawdziwy boom na te małe pieski po raz pierwszy nastąpił w I połowie XIXw. Niestety, czworonogi były wówczas pupilami na dworze cesarza, co oznacza, że zwracano ogromną uwagę na ich wygląd, a już niekoniecznie na warunki ich bytowania. Wiele wskazuje na to, że zwierzęta głodzono i celowo przechowywano w zbyt małych klatkach, by zachować ich niewielkie rozmiary. Mnóstwo zwierząt nie przeżyło takiego traktowania, dlatego trzeba było stale sprowadzać nowe okazy.

Nieco lepiej miały się te shih tzu, które mogły zamieszkać bezpośrednio w pałacu. Taki zwyczaj wprowadziła cesarzowa Tzu Hsi, która panowała na przełomie XIX i XXw. To od jej imienia nazwano ostatecznie tę rasę. To także za jej czasów psy te osiągnęły wygląd, jaki mają po dziś dzień. Mimo uwielbienia cesarzowej do długowłosych shih tzu, po nastaniu w Chinach rządów komunistycznych, rasa była wręcz nienawidzona, a jej reprezentanci masowo mordowani. Wcześniej jednak, jeszcze w roku 1938, udało się stworzyć pierwszy wzorzec shih tzu.

Odrodzenie rasy nastąpiło dzięki angielskim wyższym sferom, których przedstawiciele przywieźli z Chin psy uważane wtedy za lhasę apso. Psy te stały się popularne także we Francji i w Norwegii. Dzięki prężnie działającej hodowli w Anglii, shih tzu udało się importować także do innych krajów, m.in. do USA, Szwajcarii i do Włoch. W 1955r. amerykańscy kynolodzy uznali shih tzu za samodzielną rasę, a w roku 1969 wpisano ją do księgi hodowlanej, ostatecznie ustalając jej standardy. Dziś shih tzu uznawane są przez wszystkie związki kynologiczne i stanowią jedną z najpiękniejszych ras regularnie pojawiających się na wystawach psów.