Shih tzu – wzorzec rasy

– –

Piesek rasy shih tzu charakteryzuje się wyróżniającym go wyglądem oraz bardzo przyjaznym usposobieniem. Pochodzi z Tybetu, skąd dotarł do Europy na początku XX wieku, i szybko zdobył serca miłośników psów. Jaki jest wzorzec rasy wg federacji FCI? Głowa powinna być szeroka i okrągła, z szerokim rozstawem oczu i bujną grzywą opadającą na oczy. Także broda i bokobrody są długie i widoczne. Nos czarny, lekko zadarty, z grzbietem na wysokości dolnej powieki. Niepożądanymi cechami są nos skierowany w dół lub bardzo wąskie nozdrza. Kufa jest krótka i szeroka, nie pomarszczona, o pełnej pigmentacji. Oczy są duże, ciemne, lekko wypukłe; białkówki nie powinny być widoczne. Wargi zamknięte, szczęka szeroka, z dopuszczalnym lekkim przodozgryzem.

Jak powinny wyglądać uszy shih tzu?

Duże, zwisające, osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, z bujną szatą. Szyja ma łukowaty kształt, a prosty grzbiet i szeroka klatka piersiowa dają wrażenie masywności sylwetki. Ogon jest mocno owłosiony, skierowany ku górze. Kończyny powinny być krótkie i masywne, proste, zaś łapy- zaokrąglone i obficie owłosione. Tym, co najbardziej wyróżnia shih tzu, jest zdecydowanie szata- bujna, długa, prosta, jednak nie ograniczająca ruchów psa. Dopuszczalna jest maść każdego koloru, u psów łaciatych cechą pożądaną jest biała strzałka na czole i biała końcówka ogona.

Piesek nie przekracza wysokości 27 cm w kłębie, osiąga wagę 4, 5- 7, 5 kg. Ruch pieska powinien być płynny, lekki. Usposobienie- żywe, radosne, łagodne; jest to piesek niezależny, czujny i inteligentny. Jego niewielkie wymiary i pokojowe nastawienie czynią z niego doskonałego pieska rodzinnego, dobrze czującego się nawet w niewielkich mieszkaniach. Nie ma specjalnych wymagań ruchowych, wystarczą regularne, niewyczerpujące spacery. W okresie letnim warto ograniczyć ekspozycję na silne słońce- bujna szata i skrócony pyszczek sprzyjają tendencjom do przegrzewania. Brak szczególnych problemów zdrowotnych wynagradza znaczne wymagania pielęgnacyjne pieska, co nie osłabia jednak jego stale rosnącej popularności.