Shih tzu – wesoły przyjaciel

white and brown long coated dog

– –

Shiz tzu to piesek małych rozmiarów, o bardzo przyjaznym usposobieniu. To pies bardzo wyrozumiały, nie wykazujący cienia agresji, jest więc idealnym rozwiązaniem dla małych dzieci. Jego łagodność to najważniejsza z jego zalet, czyniąca z niego doskonałego towarzysza spacerów, nie wykazującego tendencji do prowokowania innych psów. Nie przejawia także skłonności do ucieczek czy włóczęgostwa.

Jest to piesek bardzo inteligentny i bystry, dobrze poddający się tresurze. Szkolenie dobrze rozpocząć w wieku szczenięcym, utrzymując je w konwencji zabawy, a nie przymusu. Niepozorny wygląd psiaka sprawia, że jest traktowany jak maskotka; nic bardziej mylnego- piesek ten może pokazać odrobinę uporu i niezależności. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, gdyż łatwo ulec jego błagalnemu spojrzeniu- a shih tzu doskonale wykorzysta naszą słabość do swoich celów. Uwielbia spędzać czas z człowiekiem, uczestnicząc w wielu czynnościach dnia codziennego i zabiegając o naszą uwagę- ale tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Czasem potrzebuje odrobiny spokoju i osamotnienia, warto uszanować wtedy jego prawo do prywatności. Piesek shih tzu wybiera sobie jednego członka rodziny, którego darzy szczególnymi względami- uczuciem i zażyłością. Są to pieski ruchliwe i skore do zabawy, chętnie spacerujące; należy jednak uważać w upalne dni, gdyż pieski te mogą się łatwo przegrzać.

Shih tzu dobrze znoszą mieszkanie w bloku czy przejażdżki samochodem, nie są hałaśliwe- ten kompaktowy piesek to doskonały wybór dla żyjących w mieście. Ich bardzo przyjazny charakter, niewielkie wymagania żywieniowe i stosunkowo dobra kondycja zdrowotna, czynią z nich wspaniałych towarzyszy dla całej rodziny, w tym dzieci czy osób starszych. Warto jednak zapoznać się ze specyfiką rasy i podjąć świadomą decyzję o kupnie pieska- jego miłą, zwracająca uwagę aparycja nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Warto mieć świadomość konieczności regularnej i dość wymagającej pielęgnacji pieska zwłaszcza jego długiej sierści. Jednak wspaniały charakter i piękny wygląd pieska w pełni rekompensują czas mu poświęcony.