Prawidłowe żywienie psów rasy shih tzu

– –

Prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego opiekuna psów. W przypadku małych ras, takich jak shih tzu, bywa ono szczególnie trudne. Trzeba bowiem wiedzieć, jak zapewnić pupilowi właściwą ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie dbając o jego sylwetkę i nie doprowadzając do nadwagi mogącej szkodzić zdrowiu zwierzaka. Psy do towarzystwa zwykle nie są zbyt aktywne fizycznie, dlatego utrzymanie ich wagi na odpowiednim poziomie jest tak istotne. Dieta małego psa musi być dobrze zbilansowana, by zapewniała mu optymalną ilość energii i utrzymała go w najlepszym zdrowiu.

Zdrowie i odpowiednia waga to jednak nie wszystko. Jak wszelkie inne rasy psów długowłosych, tak i shih tzu wymagają tak dobranej diety, by spożywane przez nie pokarmy dostarczały im składników odpowiedzialnych za piękny wygląd szaty. Długie, lśniące okrycie wymaga wyboru najlepszej karmy, a w przypadku podawania samodzielnie przyrządzanych potraw, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o podawaniu suplementów uzupełniających ewentualne braki żywieniowe. Dla psów, tak jak dla ludzi, dostępne są mikroelementy mające korzystny wpływ na strukturę i wygląd włosa.

Jeśli chodzi o dokładniejsze wytyczne odnośnie żywienia shih tzu, to po nabyciu szczeniaka, warto karmić go tym samym, co jadł do tej pory, a dopiero po kilku dniach zacząć powoli wprowadzać nowe pokarmy. Chcąc postawić na gotową karmę, należy zacząć od tej wilgotnej, dopiero z czasem wprowadzając suchą, ale wciąż dostosowaną do wieku psa. Ta zasada panuje przy każdej rasie i pozwala na jego najwygodniejsze żywienie, ponieważ karmę dostosowuje się po prostu do rasy, wielkości i wieku pupila.

Domowe jedzenie najłatwiej jest dzielić na trzy równe części, na które składają się: mięso, wypełniacz w postaci ryżu lub makaronu oraz warzywa. Trzeba jednak pamiętać o ogólnych zasadach żywienia psów i wyeliminować z diety shih tzu te składniki, które są szkodliwe dla czworonogów. Domową dietę psa warto konsultować z weterynarzem już od samego początku, by mieć pewność, że zwierzę dostaje dokładnie to, czego potrzebuje. Koniecznie powinno się też informować o niepokojących objawach, jak uporczywe drapanie się psa, nadmierne gubienie włosów czy wymioty. Mogą one oznaczać nietolerancję niektórych produktów.