Pielęgnacja
Shih Tzu

Shih tzu najlepiej jest wykąpać w odstępie dwóch tygodni. Do tego celu używamy WYŁĄCZNIE kosmetyków dedykowanych danemu rodzajowi sierści.

Absolutnie nie należy myć zwierząt szamponu dla ludzi, gdyż mogą im szkodzić ze względu na zupełne inne pH skóry. Umyte zwierzę trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem. Nadmiar wody powinien wsiąknąć w ręcznik. Nie trzemy, ponieważ mogą się wytworzyć ciężkie do rozplątania kołtuny. Tak samo jak nie wypuszczamy psa choćby odrobinę mokrego na zewnątrz. W ten sposób unikniemy niechcianych infekcji. Suszenie zasadnicze odbywa się przy użyciu suszarki o średnim nawiewie. Sierść czeszemy szczotką. Samo czesanie powinno być codziennością, a jeśli to niemożliwe – trzeba je wykonać przynajmniej raz w tygodniu.

Akcesoriami niezbędnymi do wykonania tej czynności są: metalowy grzebień, szczotka ze średnio twardymi igiełkami bez kulek na końcach i odżywka w sprayu.

Oczy Shih tzu bywają narażone na częste podrażnienia, dlatego przemywamy ten obszar przy pomocy specjalnego płynu do higieny oczu, rumianku lub przegotowanej wody każdego dnia.

Pazurki koniecznie muszą być obcinane raz na 3-4 tygodnie specjalnymi cążkami. Można je również wypiłować aby uniknąć bolesnych zadrapań. Podobnie jest z częstotliwością kontrolowania uszu.

Włosy rosnące w tych okolicach trzeba wyrwać – na przykład podczas trwania wspólnej zabawy. Chodzi o odblokowanie kanału słuchowego, z którym psy mogą mieć problem właśnie przez ułożenie uszek. Płatek można przetrzeć płynem czyszczącym.

Zaniedbanie prowadzi do osadzenia się wydzieliny i powstania odparzeń.
Piesek musi być strzyżony w miarę swoich indywidualnych potrzeb. Dla osób niepewnych swoich umiejętności w ów dziedzinie zalecamy wizytę w salonie groomerskim. Tam strzyżenie Shih tzu zostanie wykonane dokładnie i profesjonalnie z wszelką dbałością o szczegóły przy użyciu odpowiedniej maszynki do strzyżenia psów Shih tzu.

Można również ostrzyc pupila samodzielnie używając do tego celu nożyczek z zaokrąglonymi końcami. Cięcie wykonujemy układając nożyczki na płasko. Tniemy wzdłuż włosa. Czynność powtarzać co 6-8 tygodni.

Dużym ułatwieniem w kwestii uciążliwej sierści spadającej na oczy jest zrobienie uroczych kucyków. Dobry efekt osiągniemy używając gumek silikonowych/lateksowych, frotek.

Higiena psa – zwłaszcza długowłosego – takiego jak Shih tzu to element, o którym w żadnym wypadku nie należy zapominać.

Pominięcie któregokolwiek z wyżej wymienionych punktów może skończyć się przykrą dolegliwością i koniecznością interwencji weterynaryjnej.