Menu Główne
Nowa galeria
Witamy
Historia rasy
SKLEPIK
Galeria zdj─?─?
Og??oszenia
FORUM
Kontakt
Szukaj
Porady
Kupujemy Shih Tzu
Wyb??r psa
Zanim nab─?dziemy psa
Pierwsza podr????
Pierwsza wizyta w domu
Pierwsza noc
Spacer i zabawa
Inne zwierz─?ta
Nauka czysto??ci
??ywienie
Troska o zdrowie
Piel─?gnacja
K─?piel
Oczy i uszy
Sier??─? i pazury
Nades??ane artyku??y
Jak nie da─? si─? oszuka─? hodowcy i przygotowa─? na pierwsze wsp??lne dni.
Piel─?gnacja.
Wszystko o rasie.
Logowanie
Nazwa u┼╝ytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si─Ö

Nie mo┼╝esz si─Ö zalogowa─ç?
Popro┼Ť o nowe has┼éo
Losowa Fotka
Aktualnie online
Go┼Ťci online: 5

U┼╝ytkownik├│w online: 0

┼ü─ůcznie u┼╝ytkownik├│w: 1,969
Najnowszy u┼╝ytkownik: siroistiny
Ostatnio dodane zdj─?cia

Tina przed wizyt─? u...

Tina na wakacjach

Maja

spinki
Zobacz temat
SHIH TZU :: SHIH-TZU forum :: Zdrowie
 Drukuj temat
Cieczka!
halina
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2009 07:44
Pocz─?tkuj─?cy u??ytkownik

Post├│w: 16
Data rejestracji: 15.07.09

Witam, chcia??am si─? poradzi─?, poniewa?? nie mam jeszcze do??wiadczenia w tych sprawach, (to moja pierwsza suczka), moja suczka za 4 dni sko??czy 6 miesi─?cy, podczas oddawania moczu zostaj─? czerwone plamy w okolicach rozrodczych. Nie wiem, czy s─? to pierwsze objawy cieczki (jest przecie?? jeszcze bardzo m??oda), czy mog─? to by─? jakie?? inne przyczyny i czy mog─? j─? w tym czasie szczepi─? przeciw w??ciekli??nie, poniewa?? ma ju?? niebawem termin. Chcia??abym r??wnie?? si─? dowiedzie─? co?? wi─?cej na temat cieczki i uzyska─? jakie?? porady w tym temacie. pozdrawiam wszystkich forumowicz??w, kt??rych ostatnio bardzo ma??o na tej stronie.Shock
Edytowane przez kubusosse dnia 07-02-2012 22:58

Shihtzu
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2009 10:31
Awatar

Administrator

Post├│w: 920
Data rejestracji: 04.09.09

Suczki osi─?gaj─? dojrza??o??─? p??ciow─? zazwyczaj mi─?dzy 8 a 12 miesi─?cem ??ycia i wtedy w??a??nie dostaj─? cieczk─?. Jednak tak jak u ludzi u ka??dej suni mo??e pojawi─? si─? w r????nym czasie. Shih-tzu to ma??e pieski, a u ma??ych ras cieczka pojawia si─? troszk─? szybciej. Cieczka normalnie trwa oko??o 3 tygodni. Dni p??odne przypadaj─? zazwyczaj mi─?dzy 9 a 14 dniem od pojawienia si─? wycieku. Pierwsza cieczka jest cz─?sto kr??tsza i mniej intensywna ni?? kolejne. Mo??e by─? te?? bardzo nieregularna tzn. jeden dzie?? jej troch─? pokapie, potem nic i za par─? dni znowu. Innymi objawami cieczki s─? brak apetytu, opuchlizna w okolicach rodnych i wylizywanie tych miejsc. Czasami suczki bywaj─? niespokojne i troch─? niepos??uszne Pfft W czasie cieczki lepiej trzyma─? j─? na smyczy, gdy wychodzi si─? na spacer i uwa??a─? na samce. Czasem bywa tak, ??e przy pierwszej cieczce nie ma du??ego zainteresowania ze strony samc??w, jednak ostro??no??ci nigdy za wiele.
Suka nie powinna by─? kryta przed uko??czeniem 18 miesi─?ca ??ycia, mimo, ??e wcze??niej mia??a cieczk─?. Je??li chodzi o sterylizacj─? to r????nie to bywa, jedni twierdz─?, ??e powinno si─? sterylizowa─? po 18 miesi─?cu ??ycia, bo dopiero wtedy jest w pe??ni rozwini─?ta, inni twierdz─?, ??e po pierwszej cieczce, radz─? to skonsultowa─? ze swoim weterynarzem. Mo??na te?? podawa─? suczce tabletki lub zastrzyki powstrzymuj─?ce na jaki?? czas cieczk─?, ale je??li w domu nie ma innego samca to spokojnie mo??na przeczeka─? ten czas, zak??ada─? majtki i pilnowa─?. Aha suczka mo??e mie─? te?? urojon─? ci─???e.
Co do szczepienia to nie wiem, gdyby okaza??o si─?, ??e to nie cieczka a np. zapalenie p─?cherza to szczepi─? raczej nie mo??na, a je??li to cieczka to naprawd─? nie wiem. Na razie poobserwuj troch─? suczk─? i id?? normalnie do weterynarza wtedy, kiedy macie um??wion─? wizyt─? i po prostu zanim j─? zaszczepi powiedz mu o Waszym problemie, lekarz j─? obejrzy, a w razie czego przesunie troch─? termin.
Je??li masz jeszcze jakie?? pytania to pytaj ??mia??o Smile

halina
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 26-12-2009 13:23
Pocz─?tkuj─?cy u??ytkownik

Post├│w: 16
Data rejestracji: 15.07.09

Witam, jestem ju?? po pierwszej cieczce naszej suczki. Trwa??a dok??adnie 3 tygodnie, ale krwawienia nie by??y bardzo obfite, w gorsze dni zak??adali??my jej majteczki z wymiennymi wk??adkami. Co do szczepienia, to wet stwierdzi??, ??e nie ma ??adnych obaw przed szczepieniem przeciw w??ciekli??nie w czasie cieczki. Na razie jest wszystko ok. Pozdrawiam wszystkich forumowicz??w.

sylwunia037
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 26-12-2009 15:24
Awatar

Do??wiadczony u??ytkownik

Post├│w: 249
Data rejestracji: 09.08.09

Tak czytam i chocia?? nie mam suczki, to mam pytanie : co to jest i na czym polega ta 'urojona ci─???a' ? Pfft

Shihtzu
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2010 19:50
Awatar

Administrator

Urojona ci─???a to jest taki stan, w kt??rym suczka my??li, ??e jest w ci─???y i ma wszystkie objawy ci─???y, poza pieskami w brzuchu Pfft tzn. tyje, powi─?kszaj─? jej si─? sutki i wyp??ywa z nich mleko, zaczyna zanosi─? swoje zabawki na miejsce i opiekuje si─? nimi jak szczeniakami, mo??e by─? nawet agresywna w stosunku do tych, kt??rzy chc─? jej je zabra─?.

sylwunia037
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2010 20:55
Awatar

Post├│w: 249
Data rejestracji: 09.08.09

To ona chyba jako?? powinna wiedzie─?, ??e nie ma w sobie ma??ych psiak??w?

Shihtzu
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2010 21:54
Awatar

Administrator

No w??a??nie jej si─? wydaje, ??e ma i jest o tym ??wi─?cie przekonana. Czasami nawet w??a??ciciele w to wierz─?, ??e b─?dzie mia??a pieski a potem u weta okazuje si─?, ??e piesk??w nie ma i nie b─?dzie.
Edytowane przez Shihtzu dnia 06-01-2010 21:56

TIMONcia
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 30-01-2010 10:04
Awatar

Weteran

Post├│w: 756
Data rejestracji: 12.12.09

W??a??ciciele na pewno s─? smutniFrown
Galeria zdj─?─? Timonka : http://shih-tzu.p...lbum_id=52
images45.fotosik.pl/326/b1c3c742881e29d7m.jpg

Gosiaczek4
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 30-01-2010 19:53
Awatar

Post├│w: 463
Data rejestracji: 19.01.10

Posiadam jeszcze drugiego pieska rowniez suczke i podczas urojonej ciazy potrafla otworzyc moja szafke z ciuchami i robic sobie miejsce na "por??d" troche dziwne ale na to jedynie moze wete zaradzic Smile
Mi??o??─? jest wtedy,kiedy tw??j piesek li??e cie po twarzy nawet wtedy, kiedy zostawi??e?? go w domu na ca??y dzie??" Mary Ann- lat 4

nina595
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08-02-2010 14:02
Awatar

Weteran

Post├│w: 801
Data rejestracji: 19.06.09

Mam do was pytanie, m─?czy mnie to ju?? od oko??o 2 tygodni i niemog??am si─? zebra─? ??eby zapyta─?, jestem ciekawa co na to powiecie. Moja Shanti cieczk─? dosta??a p????no bo jak mia??a dok??adnie 1 rok 1miesi─?c i 6 dni (7 czerwiec 09r)(pami─?tam bo dzie?? wcze??niej by?? ??lub mojego kuzyna).Jak mia??a jakie?? 8 msc. to pyta??am veta kiedy dostanie a on na to ??e to ju?? nied??ugo. Ok fakt ??e dosta??a 5 msc p????niej ale nie jast jasnowidzem. Ale teraz zaczynam si─? denerwowa─? bo czyta??am ??e suczki mniej wi─?cej co 6 msc maja cieczki a u mojej ma??ej min─???o ponad 8 miesi─?cy i nic, nie wiem czy jest z nia co?? nie tak czy to normalne. Tylko prosz─? nie piszczie ??e to ju?? bo znowu wyjdzie ??e za 5 msc. Chcia??am si─? was zapyta─? zanim p??jd─? do veta a wybieramy sie w ??rod─? na odrobaczenie.
Aha i zapomnia??am dodac , bo mo??e ma to znaczenie po 1 cieczce dosta??a ci─???─? urojon─?(by??a wywo??ana kupnem chomika) nie by??a jaka?? super straszna jak niekt??rzy mi opowiadali poprostu lecia??o jej mleko,piszcza??a do chomika i go liza??a, a opr??cz tego nic (??eby j─? odci─???y─? i troch─? uspokoi─? odda??am chomika bo bardziej zale??y mi na jej zdrowiu ni?? na chomiku)
Edytowane przez nina595 dnia 08-02-2010 14:06

Shihtzu
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 08-02-2010 17:01
Awatar

Administrator

Ja czyta??am, ??e cieczki wyst─?puj─? co 6 miesi─?cy lub rzadziej, tak??e raczej nie masz si─? o co martwi─?. Mo??e te?? by─? tak, ??e teraz b─?dzie mia??a rzadko, a dopiero po paru cieczkach jej si─? ureguluje i b─?dzie co te p???? roku. Podobno mo??e by─? te?? tak, ??e jednej cieczki mo??e nie mie─?, tylko dopiero nast─?pn─? czyli po 12 miesi─?cach.

A tak w og??le gdyby kto?? jeszcze si─? martwi??, ??e jego suczka nie ma jeszcze pierwszej cieczki to wg literatury pierwsza cieczka powinna wyst─?pi─? do 24 miesi─?ca ??ycia i dopiero po tym czasie nale??y si─? martwi─?.

nina595
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 08-02-2010 17:29
Awatar

Weteran

Dzi─?ki to jest bardzo uspokjaj─?ceSmile chocia?? wola??abym ??eby jednak szbcij ni?? w czerwcu dosta??a t─? cieczk─?Angry

nina595
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 11-02-2010 16:32
Awatar

Weteran

Wczoraj by??y??my u weterynarza i powiedzia?? w??a??ciwie to co ty Shihtzu. By?? troch─? zdziwiony ??e jeszcze nie dosta??a tej cieczki i przez chwil─? nie wiedzia?? co ma powiedzie─? bo zawsze m??wi?? ??e co 5 6 miesi─?cy a tu 8 i nic, ale zaraz po tym jak go zatka??o to powiedzia?? ??e nic si─? z tym nie zrobi ??e trzeba czeka─?, powiedzia??k jeszcze ??e mo??na wywo??a─? cieczk─? ale tego nie poleca. Moja mama stwierdzi??a ??e lepiej nie bo p????niej mog─? by─? jakie?? komplikacja czy co??, mo??na bardziej zaszkodzi─? ni?? pom??c. Potem powiedzia?? w??a??nie ??e mo??e tej cieczki nie dostanie wog??le i ??e dostanie dopiero nast─?pn─?. Na samym ko??cy doda?? jeszcze ??e wiele suczek niezale??nie od wieku ma cz─?sto nie regularne cieczki.

Shihtzu
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 11-02-2010 16:42
Awatar

Administrator

No czyli trzeba cierpliwie czeka─?.

nina595
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 01-05-2010 10:13
Awatar

Weteran

I si─? doczeka??amGrin!!! Shanti dosta??a wczoraj wieczorem cieczk─? Grin(no przynajmniej wieczorem j─? zauwa??y??amPfft). Teraz ju?? jestem spokojna ??e nic jej nie jest, nie ma zadnej cysty ani nicGrinGrin

Daisy
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 22-07-2010 18:08
Nowicjusz

Post├│w: 2
Data rejestracji: 22.07.10

Witam.
Moja suczka ma 9 miesi─?cy i dzisiaj dosta??a pierwszy raz cieczk─?. Kompletnie nie wiem co mam robi─?. Tak naprawd─? to nie wiem czy to na 100% jest cieczka, bo bardzo cz─?sto pr??buje na ni─? wskakiwa─? jej brat. On jest od niej starszy i boje si─?, ??e mo??e on zrobi?? jej krzywd─?. Nie mog─? i??─? z tym do weterynarza bo jeste??my na wakacjach.Frown Bardzo prosz─? o wasza pomoc. Smile

Nika
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 05:47
Awatar

Post├│w: 458
Data rejestracji: 22.06.09

Kup jej majteczki na cieczk─?. Ja nie masz gdzie- bo piszesz ??e jeste?? na wakacjach- to pomy??l i zr??b jej z jakiego?? materia??u.
This life don't last forever

Album Nikusi: http://shih-tzu.p...lbum_id=41

sylvera
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 13:25
Awatar

SHIH-TZU maniak

Post├│w: 2840
Data rejestracji: 20.06.10

Daisy nie martw si─?, na pewno nic jej nie zrobi??, pierwsza faza cieczki tzw. bez rujowa przebiega tylko z krwawieniem, trwa od 7 do 10 dni i sunia nie dopuszcza do prawdziwego zbli??enia, dopiero w drugiej jest na nie gotowa, wytwarza wtedy silne feromony zwabiaj─?ce samce i trwa to ok 4 do 6 dni, poznasz kiedy to b─?dzie po jej zachowaniu. Kup majteczki i pilnuj niuni bo ca??y cykl mo??e potrwa─? nawet 4 tygodnie, s─? te?? specjalne preparaty odstraszaj─?ce, w dobrym sklepie powinni Ci doradzi─?. Przez 16 lat mia??am suni─? i nigdy nic z??ego si─? nie sta??o a suczki maj─? cykle rozrodcze do ko??ca ??ycia, to nic strasznego.CoolCoolPfft
Edytowane przez sylvera dnia 23-07-2010 13:27
SmilePozdr??wka dla forumowicz??w.
Album Bafi-Finki http://shih-tzu.p...lbum_id=42

nina595
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 14:55
Awatar

Weteran

Co do tych odstraszaczy to dosta??am jeden od weterynarza, kt??ry r??wnie?? ma suczk─? tyle ??e sznaucera miniaturowego i zachwala?? to pod niebiosa, a za Shanti i tak wszystkie psy chodzi??y przy pierwszej cieczce. Przy drugiej ju?? nie dawa??am jej tych tabletek, bo pod koniec poprzedniej cieczki zacz─???a nimi wymiotowa─?, a jak si─? p????niej okaza??o i tak nie by??o po co jej dawa─? bo ca??─? cieczk─? mia??a bez rujow─? i psy si─? ni─? nie interesowa??y... Aha no i z racji tego ??e suczka jest jeszcze m??odziutka bardzo trzeba uwa??a─? ??eby braciszek jej nie pokry??. Psy potrafi─? wiele rzeczy zrobi─? ??eby sunie pokry─? najlepiej jest w tych dniach kiedy trwa oestrus (ruja w??a??ciwa) je odseparowa─? (np. odda─? psa ''na przechowanie'' do rodziny, albo oba rozmie??ci─? w r????nych pokojach). Psu nie przeszkadzaj─? nawet spodenki na cieczk─? kt??re niby powoduj─? ze pies ''nie ma jak si─? dosta─?''. By?? przypadek na innym forum, ??e w??a??nie b. m??oda (6 msc) sunia mia??a na sobie te spodenki i w nocy zosta??a pokryta i w??a??cicielce jedyne co zosta??o ??eby nie krzywdzi─? male??stwa tak wczesnym porodem kt??ry m??g??by j─? zabi─? to zastrzyk wczesnoporonny...

sylvera
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 15:12
Awatar

SHIH-TZU maniak

Post├│w: 2840
Data rejestracji: 20.06.10

Ja my??la??am raczej o sprejach, do tabletek i zastrzyk??w nie mam zaufania, boj─? si─? ??e mog─? w nich by─? hormony a to niebezpieczne.
SmilePozdr??wka dla forumowicz??w.
Album Bafi-Finki http://shih-tzu.p...lbum_id=42

Przeskocz do forum:
Reklamy