Menu Główne
Nowa galeria
Witamy
Historia rasy
SKLEPIK
Galeria zdjęć
Ogłoszenia
FORUM
Kontakt
Szukaj
Porady
Kupujemy Shih Tzu
Wybór psa
Zanim nabędziemy psa
Pierwsza podróż
Pierwsza wizyta w domu
Pierwsza noc
Spacer i zabawa
Inne zwierzęta
Nauka czystości
Żywienie
Troska o zdrowie
Pielęgnacja
Kąpiel
Oczy i uszy
Sierść i pazury
Nadesłane artykuły
Jak nie dać się oszukać hodowcy i przygotować na pierwsze wspólne dni.
Pielęgnacja.
Wszystko o rasie.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Losowa Fotka
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 1
Damian

Łącznie użytkowników: 1,913
Najnowszy użytkownik: Pamela1712
Ostatnio dodane zdjęcia

Morisek :*

Zamyślona Majka

Majka na kanapie

Kapryśna Majka
Zobacz temat
SHIH TZU :: SHIH-TZU forum :: Zdrowie
 Drukuj temat
Cieczka!
halina
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2009 08:44
Początkujący użytkownik

Data rejestracji: 15.07.09

Witam, chciałam się poradzić, ponieważ nie mam jeszcze doświadczenia w tych sprawach, (to moja pierwsza suczka), moja suczka za 4 dni skończy 6 miesięcy, podczas oddawania moczu zostają czerwone plamy w okolicach rozrodczych. Nie wiem, czy są to pierwsze objawy cieczki (jest przecież jeszcze bardzo młoda), czy mogą to być jakieś inne przyczyny i czy mogę ją w tym czasie szczepić przeciw wściekliźnie, ponieważ ma już niebawem termin. Chciałabym również się dowiedzieć coś więcej na temat cieczki i uzyskać jakieś porady w tym temacie. pozdrawiam wszystkich forumowiczów, których ostatnio bardzo mało na tej stronie.Shock
Edytowane przez kubusosse dnia 07-02-2012 23:58

Shihtzu
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2009 11:31
Awatar

Administrator

Data rejestracji: 04.09.09

Suczki osiągają dojrzałość płciową zazwyczaj między 8 a 12 miesiącem życia i wtedy właśnie dostają cieczkę. Jednak tak jak u ludzi u każdej suni może pojawić się w różnym czasie. Shih-tzu to małe pieski, a u małych ras cieczka pojawia się troszkę szybciej. Cieczka normalnie trwa około 3 tygodni. Dni płodne przypadają zazwyczaj między 9 a 14 dniem od pojawienia się wycieku. Pierwsza cieczka jest często krótsza i mniej intensywna niż kolejne. Może być też bardzo nieregularna tzn. jeden dzień jej trochę pokapie, potem nic i za parę dni znowu. Innymi objawami cieczki są brak apetytu, opuchlizna w okolicach rodnych i wylizywanie tych miejsc. Czasami suczki bywają niespokojne i trochę nieposłuszne Pfft W czasie cieczki lepiej trzymać ją na smyczy, gdy wychodzi się na spacer i uważać na samce. Czasem bywa tak, że przy pierwszej cieczce nie ma dużego zainteresowania ze strony samców, jednak ostrożności nigdy za wiele.
Suka nie powinna być kryta przed ukończeniem 18 miesiąca życia, mimo, że wcześniej miała cieczkę. Jeśli chodzi o sterylizację to różnie to bywa, jedni twierdzą, że powinno się sterylizować po 18 miesiącu życia, bo dopiero wtedy jest w pełni rozwinięta, inni twierdzą, że po pierwszej cieczce, radzę to skonsultować ze swoim weterynarzem. Można też podawać suczce tabletki lub zastrzyki powstrzymujące na jakiś czas cieczkę, ale jeśli w domu nie ma innego samca to spokojnie można przeczekać ten czas, zakładać majtki i pilnować. Aha suczka może mieć też urojoną ciąże.
Co do szczepienia to nie wiem, gdyby okazało się, że to nie cieczka a np. zapalenie pęcherza to szczepić raczej nie można, a jeśli to cieczka to naprawdę nie wiem. Na razie poobserwuj trochę suczkę i idź normalnie do weterynarza wtedy, kiedy macie umówioną wizytę i po prostu zanim ją zaszczepi powiedz mu o Waszym problemie, lekarz ją obejrzy, a w razie czego przesunie trochę termin.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pytaj śmiało Smile

halina
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 26-12-2009 14:23
Początkujący użytkownik

Data rejestracji: 15.07.09

Witam, jestem już po pierwszej cieczce naszej suczki. Trwała dokładnie 3 tygodnie, ale krwawienia nie były bardzo obfite, w gorsze dni zakładaliśmy jej majteczki z wymiennymi wkładkami. Co do szczepienia, to wet stwierdził, że nie ma żadnych obaw przed szczepieniem przeciw wściekliźnie w czasie cieczki. Na razie jest wszystko ok. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

sylwunia037
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 26-12-2009 16:24
Awatar

Doświadczony użytkownik

Data rejestracji: 09.08.09

Tak czytam i chociaż nie mam suczki, to mam pytanie : co to jest i na czym polega ta 'urojona ciąża' ? Pfft

Shihtzu
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2010 20:50
Awatar

Administrator

Urojona ciąża to jest taki stan, w którym suczka myśli, że jest w ciąży i ma wszystkie objawy ciąży, poza pieskami w brzuchu Pfft tzn. tyje, powiększają jej się sutki i wypływa z nich mleko, zaczyna zanosić swoje zabawki na miejsce i opiekuje się nimi jak szczeniakami, może być nawet agresywna w stosunku do tych, którzy chcą jej je zabrać.

sylwunia037
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2010 21:55
Awatar

Doświadczony użytkownik

Data rejestracji: 09.08.09

To ona chyba jakoś powinna wiedzieć, że nie ma w sobie małych psiaków?

Shihtzu
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2010 22:54
Awatar

Administrator

No właśnie jej się wydaje, że ma i jest o tym święcie przekonana. Czasami nawet właściciele w to wierzą, że będzie miała pieski a potem u weta okazuje się, że piesków nie ma i nie będzie.
Edytowane przez Shihtzu dnia 06-01-2010 22:56

TIMONcia
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 30-01-2010 11:04
Awatar

Weteran

Data rejestracji: 12.12.09

Właściciele na pewno są smutniFrown
Galeria zdjęć Timonka : http://shih-tzu.p...lbum_id=52
images45.fotosik.pl/326/b1c3c742881e29d7m.jpg

Gosiaczek4
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 30-01-2010 20:53
Awatar

Doświadczony użytkownik

Data rejestracji: 19.01.10

Posiadam jeszcze drugiego pieska rowniez suczke i podczas urojonej ciazy potrafla otworzyc moja szafke z ciuchami i robic sobie miejsce na "poród" troche dziwne ale na to jedynie moze wete zaradzic Smile
Miłość jest wtedy,kiedy twój piesek liże cie po twarzy nawet wtedy, kiedy zostawiłeś go w domu na cały dzień" Mary Ann- lat 4

nina595
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08-02-2010 15:02
Awatar

Weteran

Data rejestracji: 19.06.09

Mam do was pytanie, męczy mnie to już od około 2 tygodni i niemogłam się zebrać żeby zapytać, jestem ciekawa co na to powiecie. Moja Shanti cieczkę dostała późno bo jak miała dokładnie 1 rok 1miesiąc i 6 dni (7 czerwiec 09r)(pamiętam bo dzień wcześniej był ślub mojego kuzyna).Jak miała jakieś 8 msc. to pytałam veta kiedy dostanie a on na to że to już niedługo. Ok fakt że dostała 5 msc później ale nie jast jasnowidzem. Ale teraz zaczynam się denerwować bo czytałam że suczki mniej więcej co 6 msc maja cieczki a u mojej małej minęło ponad 8 miesięcy i nic, nie wiem czy jest z nia coś nie tak czy to normalne. Tylko proszę nie piszczie że to już bo znowu wyjdzie że za 5 msc. Chciałam się was zapytać zanim pójdę do veta a wybieramy sie w środę na odrobaczenie.
Aha i zapomniałam dodac , bo może ma to znaczenie po 1 cieczce dostała ciążę urojoną(była wywołana kupnem chomika) nie była jakaś super straszna jak niektórzy mi opowiadali poprostu leciało jej mleko,piszczała do chomika i go lizała, a oprócz tego nic (żeby ją odciążyć i trochę uspokoić oddałam chomika bo bardziej zależy mi na jej zdrowiu niż na chomiku)
Edytowane przez nina595 dnia 08-02-2010 15:06

Shihtzu
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 08-02-2010 18:01
Awatar

Administrator

Ja czytałam, że cieczki występują co 6 miesięcy lub rzadziej, także raczej nie masz się o co martwić. Może też być tak, że teraz będzie miała rzadko, a dopiero po paru cieczkach jej się ureguluje i będzie co te pół roku. Podobno może być też tak, że jednej cieczki może nie mieć, tylko dopiero następną czyli po 12 miesiącach.

A tak w ogóle gdyby ktoś jeszcze się martwił, że jego suczka nie ma jeszcze pierwszej cieczki to wg literatury pierwsza cieczka powinna wystąpić do 24 miesiąca życia i dopiero po tym czasie należy się martwić.

nina595
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 08-02-2010 18:29
Awatar

Weteran

Dzięki to jest bardzo uspokjająceSmile chociaż wolałabym żeby jednak szbcij niż w czerwcu dostała tą cieczkęAngry

nina595
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 11-02-2010 17:32
Awatar

Weteran

Wczoraj byłyśmy u weterynarza i powiedział właściwie to co ty Shihtzu. Był trochę zdziwiony że jeszcze nie dostała tej cieczki i przez chwilę nie wiedział co ma powiedzieć bo zawsze mówił że co 5 6 miesięcy a tu 8 i nic, ale zaraz po tym jak go zatkało to powiedział że nic się z tym nie zrobi że trzeba czekać, powiedziałk jeszcze że można wywołać cieczkę ale tego nie poleca. Moja mama stwierdziła że lepiej nie bo później mogą być jakieś komplikacja czy coś, można bardziej zaszkodzić niż pomóc. Potem powiedział właśnie że może tej cieczki nie dostanie wogóle i że dostanie dopiero następną. Na samym końcy dodał jeszcze że wiele suczek niezależnie od wieku ma często nie regularne cieczki.

Shihtzu
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 11-02-2010 17:42
Awatar

Administrator

No czyli trzeba cierpliwie czekać.

nina595
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 01-05-2010 12:13
Awatar

Weteran

I się doczekałamGrin!!! Shanti dostała wczoraj wieczorem cieczkę Grin(no przynajmniej wieczorem ją zauważyłamPfft). Teraz już jestem spokojna że nic jej nie jest, nie ma zadnej cysty ani nicGrinGrin

Daisy
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 22-07-2010 20:08
Nowicjusz

Data rejestracji: 22.07.10

Witam.
Moja suczka ma 9 miesięcy i dzisiaj dostała pierwszy raz cieczkę. Kompletnie nie wiem co mam robić. Tak naprawdę to nie wiem czy to na 100% jest cieczka, bo bardzo często próbuje na nią wskakiwać jej brat. On jest od niej starszy i boje się, że może on zrobił jej krzywdę. Nie mogę iść z tym do weterynarza bo jesteśmy na wakacjach.Frown Bardzo proszę o wasza pomoc. Smile

Nika
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 07:47
Awatar

Doświadczony użytkownik

Data rejestracji: 22.06.09

Kup jej majteczki na cieczkę. Ja nie masz gdzie- bo piszesz że jesteś na wakacjach- to pomyśl i zrób jej z jakiegoś materiału.
This life don't last forever

Album Nikusi: http://shih-tzu.p...lbum_id=41

sylvera
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 15:25
Awatar

SHIH-TZU maniak

Data rejestracji: 20.06.10

Daisy nie martw się, na pewno nic jej nie zrobił, pierwsza faza cieczki tzw. bez rujowa przebiega tylko z krwawieniem, trwa od 7 do 10 dni i sunia nie dopuszcza do prawdziwego zbliżenia, dopiero w drugiej jest na nie gotowa, wytwarza wtedy silne feromony zwabiające samce i trwa to ok 4 do 6 dni, poznasz kiedy to będzie po jej zachowaniu. Kup majteczki i pilnuj niuni bo cały cykl może potrwać nawet 4 tygodnie, są też specjalne preparaty odstraszające, w dobrym sklepie powinni Ci doradzić. Przez 16 lat miałam sunię i nigdy nic złego się nie stało a suczki mają cykle rozrodcze do końca życia, to nic strasznego.CoolCoolPfft
Edytowane przez sylvera dnia 23-07-2010 15:27
SmilePozdrówka dla forumowiczów.
Album Bafi-Finki http://shih-tzu.p...lbum_id=42

nina595
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 16:55
Awatar

Weteran

Co do tych odstraszaczy to dostałam jeden od weterynarza, który również ma suczkę tyle że sznaucera miniaturowego i zachwalał to pod niebiosa, a za Shanti i tak wszystkie psy chodziły przy pierwszej cieczce. Przy drugiej już nie dawałam jej tych tabletek, bo pod koniec poprzedniej cieczki zaczęła nimi wymiotować, a jak się później okazało i tak nie było po co jej dawać bo całą cieczkę miała bez rujową i psy się nią nie interesowały... Aha no i z racji tego że suczka jest jeszcze młodziutka bardzo trzeba uważać żeby braciszek jej nie pokrył. Psy potrafią wiele rzeczy zrobić żeby sunie pokryć najlepiej jest w tych dniach kiedy trwa oestrus (ruja właściwa) je odseparować (np. oddać psa ''na przechowanie'' do rodziny, albo oba rozmieścić w różnych pokojach). Psu nie przeszkadzają nawet spodenki na cieczkę które niby powodują ze pies ''nie ma jak się dostać''. Był przypadek na innym forum, że właśnie b. młoda (6 msc) sunia miała na sobie te spodenki i w nocy została pokryta i właścicielce jedyne co zostało żeby nie krzywdzić maleństwa tak wczesnym porodem który mógłby ją zabić to zastrzyk wczesnoporonny...

sylvera
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2010 17:12
Awatar

SHIH-TZU maniak

Data rejestracji: 20.06.10

Ja myślałam raczej o sprejach, do tabletek i zastrzyków nie mam zaufania, boję się że mogą w nich być hormony a to niebezpieczne.
SmilePozdrówka dla forumowiczów.
Album Bafi-Finki http://shih-tzu.p...lbum_id=42

Przeskocz do forum:
Reklamy